![](https://i0.wp.com/www.fisi.tv/wp-content/uploads/2020/02/37693cfc748049e45d87b8c7d8b9aacd-17.jpg?resize=696%2C366&ssl=1)
Ένα από τα μεγαλύτερα ενάλια σπήλαια της χώρας φωλιάζει στο ακριτικό Καστελόριζο.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/29dda2a47549244eb33b4816225b5485.jpg?w=696&ssl=1)
Στα νότια του νησιού, βρίσκεται ένα από τα εντυπωσιακότερα φυσικά μνημεία της Μεσογείου το οποίο είναι παγκοσμίως γνωστό για το σταλακτικό του πλούτο αλλά και για τα καταγάλανα νερά του.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/829ec4354aee5dd53b95776f72384362.jpg?w=696&ssl=1)
Στη «γαλάζια σπηλιά» του Καστελόριζου κατοικούν φώκιες μονάχους – μονάχους οι οποίες συνήθως είναι αθέατες στους επισκέπτες. Για αυτό και ονομάζεται “Φώκιαλη” ή αλλιώς γνωστό είναι ως “Σπηλιά του Παραστά».
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/22db58662be2d4ace5c47abe9e660946.jpg?w=696&ssl=1)
Εκτός από τις φώκιες, το σπήλαιο φιλοξενεί επίσης χιλιάδες αγριοπερίστερα, ενώ στο βυθό του υπάρχουν μοναδικά και σπάνια είδη ψαριών.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/0efed3d7eb0ff6e28114735c5f30ce95.jpg?w=696&ssl=1)
Το σπήλαιο έχει ύψος 35 μέτρα, πλάτος 40 μέτρα και το μήκος του σπηλαίου εσωτερικά είναι 75 μέτρα. Ωστόσο, η είσοδος του ανάμεσα στα βράχια είναι τόσο μικρή που δεν σε προϊδεάζει για το τι θα επακολουθήσει μπαίνοντας στο εσωτερικό του.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/d956b3d10f4e6733cd43f2c19b32aa3c.jpg?w=696&ssl=1)
Ο πανύψηλος θόλος του σπηλαίου καλύπτεται από λευκούς σταλακτίτες, που αποτελούν ένα από τα σπανιότερα γεωλογικά φαινόμενα της Γης.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/a43683d33b40f413228d54e3c6ed4a2f-1.jpg?w=696&ssl=1)
Καθώς οι ακτίνες του ήλιου εισέρχονται στο σπήλαιο οι σταλακτίτες αποκτούν μοναδικούς χρωματισμούς, ενώ τα νερά του σπηλαίου αποκτούν ένα φωτεινό γαλάζιο χρώμα, που προκαλεί δέος στον επισκέπτη.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/59d7de22548a2d9f7cde99a335b4a19c.jpg?w=696&ssl=1)
Η καλύτερη ώρα για να απολαύσετε το μαγευτικό θέαμα είναι το πρωί. Η επίσκεψη στο σπήλαιο γίνεται μόνο με βάρκα και φυσικά με καλό καιρό, καθώς η είσοδος του χωράει μόνο μικρά σκάφη.
![](https://i0.wp.com/www.omorfhzwh.gr/wp-content/uploads/2020/02/076858bbdf09c4ff683314f9fe40fff6-1.jpg?w=696&ssl=1)
Όταν έχει αέρα και φουσκοθαλασσιά η είσοδος κλείνει και το σπήλαιο δεν είναι προσβάσιμο. Εκτός από το περίφημο Γαλάζιο Σπήλαιο, στο Καστελόριζο υπάρχουν άλλες τέσσερις σπηλιές σπάνιας γεωλογικής ομορφιάς, το Φωτσαλίκι, οι Κολώνες, η σπηλιά του Αρναούτη και του Κατραντζή.
Περιηγηθείτε μέσα από το βίντεο στη Γαλάζια Σπηλιά.
ΠΗΓΗ omorfhzwh.gr