![](https://i0.wp.com/www.fisi.tv/wp-content/uploads/2021/01/gupes-katafugui-diavioseis-kleisoura_768x500.jpg?resize=696%2C453&ssl=1)
Στα στενά της Κλεισούρας και στα κάθετα γκρεμνά βρίσκει καταφύγιο διαβίωσης ένα από τα μεγαλύτερα αρπακτικά, το όρνιο (Gyps fulvus).
Ο Φορέας Διαχείρισης Λιμνοθάλασσας Μεσολογγίου – Ακαρνανικών Ορέων στα πλαίσια παρακολούθησης για την βελτίωση της κατάστασης του είδους κατέγραψε πρόσφατα να κουρνιάζουν 16 γύπες.
Παράλληλα μέσω ψηφιακής πλατφόρμας πραγματοποιείται η παρακολούθηση της δραστηριότητας των διαδρομών που ακολουθούν οι γύπες, όπου τους έχουν τοποθετηθεί δορυφορικοί πομποί.
![](https://i0.wp.com/www.agriniotimes.gr/wp-content/uploads/2021/01/gupes-katafugui-diavioseis-kleisoura3_768x500.jpg?w=696&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.agriniotimes.gr/wp-content/uploads/2021/01/gupes-katafugui-diavioseis-kleisoura1_768x500.jpg?w=696&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.agriniotimes.gr/wp-content/uploads/2021/01/gupes-katafugui-diavioseis-kleisoura2_768x500.jpg?w=696&ssl=1)
ΠΗΓΗ panaitolionews.blogspot.com