![](https://i0.wp.com/www.fisi.tv/wp-content/uploads/2020/10/597018f716c79.jpg?resize=696%2C522&ssl=1)
Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο του Κυνηγετικού Συλλόγου Σπερχειάδας ανακοινώνει ότι ο Κυνηγετικός Σύλλογος είναι κατά της δημιουργίας αιολικών πάρκων στην ΟΞΥΆ γιατί με την καταστροφή της κορυφογραμμής κινδυνεύει άμεσα το ίδιο το δάσος της Οξυάς η χλωρίδα και η πανίδα της περιοχής και όλου του θηραματικού πλούτου με συνέπεια να έχουμε εκατόμβες νεκρών πουλιών (φάσας, μπεκάτσας όλων των ειδών της τσίχλας)των αποδημητικών πουλιών και όλων των σπάνιων αρπακτικών πουλιών.